Našli sa ľudia, ktorí pomohli

Cieľom charitatívneho projektu s názvom Kráčajme spolu, ktorý začal vlani v novembri, bolo upozorniť verejnosť, že medzi nami žijú aj zdravotne postihnutí ľudia zasluhujúci si našu pozornosť. Agentúra, ktorej manažérom je Andrej Barančok, zvolila zaujímavú formu: hendikepovaní ľudia sa sami predstavili verejnosti na výstave diel spojenej s informáciami o nich. O tom, ako výstava v Horehronskom múzeu „na trinástke“ dopadla, nám porozprával Andrej Barančok:

Ako hodnotíte výsledok projektu, myšlienka ktorého sa zrodila vo vašej hlave?
– Myslím si, že 272 návštevníkov na tejto akcii nie je nejaké vysoké číslo. Breznianska kultúrna obec možno nie je zvyknutá chodiť pravé do múzea. Ale pozriem sa na to z tej druhej stránky. Trúfnem si povedať, že sme zabezpečili hlavne veľmi dobru a účinnú reklamu. Zmysel a jadro sa nám podarilo splniť, pretože ľudia sa na výstave dozvedeli viac o hednikepovaných. Výťažok z projektu nie je veľký, niečo vyše 6000 korún. Rozhodli sme sa, že tuto sumu nebudeme rozdrobovať, ale poukážeme ju neziskovej organizácii Slniečko centrum, ktorá kúpi anatomické pomôcky pre hendikepovaných ľudí. Aj keď cela zostava stoji 100 tisíc korún, možno takouto kvapkou v mori pomôžeme hneď viacerým, nielen hendikepovaným detičkám. Okrem toho sme postihnutej žiačke osemročného gymnázia venovali diktafón, ktorý jej pomôže uľahčiť život v škole. Projekt hodnotíme ako úspešný, pretože sa našli ľudia, ktorí pomohli. Pomohol aj sám primátor mesta Ing. Jaroslav Demian, ktoré bolo spoluorganizátorom. Veľmi ma teší, že pán primátor na výstavu prišiel s oficiálnou návštevou zo Srbska, takže vďaka nemu sme mali medzinárodnú účasť. Poďakovanie patrí aj riaditeľke hotelovej a obchodnej akadémie Mgr. Eve Dočekalovej, ktorá pochopila myšlienku a promptne zareagovala. Úprimné ma teší, že výstavu si prišli pozrieť aj študenti tejto školy. Vďaka patrí naším mediálnym partnerom, ktorí podujatie propagovali a pomáhali naštartovať, a ďalším, ktorí sa k projektu bez problémov pripojili, samozrejme aj verejnosti, ktorá si výstavu pozrela a možno jej aj čosi dala. Veď nešlo o obyčajnú výstavu diel, prístupné boli aj informácie a 26-hodinovy spot z dielne našej agentúry. Návštevníci múzea si na moderných televízoroch mohli tento dokument pozrieť a zamyslieť sa.

čo ďalej? Budete v charitatívnom projekte pokračovať, alebo mate Iné plány? Môžeme sa tešiť na pokračovanie ankety TOP seven?
– Poviem to na rovinu. Ä˝udia, ktorí neskúsili robiť charitatívny projekt, asi nevedia, o čO ide. Naozaj skláňam klobúk a obdivujem ľudí, ktorí sa venujú charitatívnej činnosti, či je to tretí sektor, občianske združenia, nadácie. Ich chlebíček je skutočné zaslúžený. Zohnať totiž peniažky na charitu je naozaj veľmi ťažké. Nečakal som, že sa stretneme až s takými problémami. či pôjdeme do podobnej akcie, ešte nevieme, ale tento rok určite nie. Podujatie sme spravili aj preto, že spoluobčania sa na nás obracali, či by sme mohli vymyslieť niečo také. Som veľmi rad, že sme sa do tohto projektu pustili, aj keď si myslím, že na toto by mali byť úplne Iní ľudia. Teší ma, že sme pomohli naším ľuďom, pretože sa považujem za Brezňana. Samozrejme, že tretí ročník osvedčeného formátu prestížneho podujatia Top seven by v Brezne nemal chýbať. Budem rad, keď sa znova s mestom dohodneme na určitých podmienkach. Celu akciu presúvame na november, takže mame ešte veľmi veľa času. Aj keď už pomaličky začíname zháňať informácie a robiť prieskum, kto by sa mohol dostať do nominácii. Top sedmička bude nová v tom, že možno pribudnú nove kategórie i nove pravidlá hry. Mediálnu kampaň začneme v lete. čo dovtedy? Dá sa povedať, že zatiaľ Brezno – nie že opúšťame, ale chceme si vyskúšať banskobystricky trh. Nevieme, čí sa nám to podarí. Pripravujeme projekt súťaže ženskej krasy Miss BB 2006. Za trištvrte roka sme toho „preskákali“ veľmi veľa, získali sme skúsenosti a je najvyšší čas podať sa ďalej. No budeme veľmi radi, keby sme mohli pomôcť Breznu, napríklad pri organizácii Dni mesta Brezna, ktoré sú skvelým projektom, počas nich mesto naozaj žije.

Press